EU je usvojila eFTI uredbu koja transformira prijevoz tereta, omogućujući znaÄajne uÅ¡tede i smanjenje papirologije u transportnom sektoru. Saznajte Å¡to to znaÄi za prijevoznike i logistiÄke operatere.
Zašto je donesena eFTI uredba?
Problem papirnatih dokumenata u EU transportu
Trenutno se većina prekograniÄnog prijevoza u EU oslanja na papirnate dokumente, Å¡to stvara troÅ¡kove, smanjuje uÄinkovitost i negativno utjeÄe na okoliÅ¡.
Ciljevi eFTI uredbe
Uredbom se potiÄe digitalizacija teretnog prijevoza radi uÅ¡teda, smanjenja papirologije i pojednostavljenja administrativnih procesa.
Å to donosi eFTI uredba za prijevoznike i logistiku?
Digitalizacija prijevoza i smanjenje troškova
KoriÅ¡tenje elektroniÄkih dokumenata umjesto papirnatih omogućit će prijevoznicima uÅ¡tedu u administrativnim troÅ¡kovima i pojednostaviti procese.
Prednosti za sve sudionike u opskrbnom lancu
Novi zakonski okvir omogućava bržu razmjenu informacija, smanjenje papirologije i bolje praćenje tereta.
UÄinkovitost i održivost
Digitalizacija teretnog prijevoza pridonosi većoj uÄinkovitosti, smanjenju troÅ¡kova i održivijem poslovanju.
Prednosti eFTI uredbe i korištenje digitalne platforme
Uklanjanje administrativnih prepreka
Korištenjem eFTI platformi poduzeća mogu brzo i sigurno dijeliti informacije, što ubrzava operativne procese.
Povećana konkurentnost i usklađenost
Digitalizacija prijevoza pomaže poduzećima da ostanu konkurentna, usklađena s novim zakonodavstvom i efikasnija.
Veća suradnja u opskrbnom lancu
Korištenje digitalnih platformi omogućava bolju suradnju i komunikaciju između prijevoznika, klijenata i nadležnih tijela.
Usklađena razmjena podataka
Kako bi digitalizacija teretnog prijevoza bila uÄinkovita i dosljedna, Europska komisija (EK) planira razviti sveobuhvatne tehniÄke specifikacije za eFTI platformu do 2022. godine. Ove specifikacije ukljuÄivat će funkcionalne zahtjeve za platformu te jasna pravila za prijenos, obradu i zaÅ¡titu podataka, Å¡to je presudno za uspostavljanje sigurnog i transparentnog sustava.
Nakon Å¡to EK postavi osnovne smjernice, države Älanice imat će 30 mjeseci za implementaciju elektroniÄke platforme za razmjenu informacija. Ova usklaÄ‘ena razmjena omogućit će tvrtkama dostavu dokumentacije putem certificiranih platformi, a nova pravila obvezuju nadležna tijela javne vlasti da te podatke prihvate u elektroniÄkom obliku.
Jedna od glavnih prednosti digitalizacije je uÅ¡teda znaÄajnih troÅ¡kova za tvrtke, Äineći prijevoz održivijim i uÄinkovitijim. Iako eFTI platforma omogućuje digitalni format, to ne iskljuÄuje papirnate dokumente. MeÄ‘utim, cilj je da svi prijevoznici unutar EU do kolovoza 2024. godine koriste usklaÄ‘eni digitalni format za pružanje informacija.
KljuÄna komponenta uspjeÅ¡ne implementacije bit će predanost svih država Älanica prema definiranju tehniÄkih specifikacija koje su prilagoÄ‘ene potrebama operatera. IRU (MeÄ‘unarodna unija cestovnog prometa), kao sudionik EU digitalnog transportnog i logistiÄkog foruma (DTLF), radit će na tome da se eFTI platforme implementiraju na praktiÄan i uÄinkovit naÄin za sve korisnike.
Kako EU planira implementirati eFTI uredbu?
Plan razvoja i tehniÄke specifikacije
Europska komisija će uspostaviti tehniÄke specifikacije za eFTI platforme do 2022., a države Älanice će do 2024. morati prilagoditi svoje sustave.
DugoroÄne uÅ¡tede i budući razvoj
OÄekuje se da će digitalizacija teretnog prijevoza kroz eFTI uredbu donijeti uÅ¡tede od 27 milijardi eura te dodatno olakÅ¡ati rad prijevoznika i logistiÄkih operatera.